hizmet ve yazılım ihracatı nedir?

hizmet ve yazılım ihracatı hem ülkemizde hem de dünya’da her sene istikrarlı bir şekilde büyüme gerçekleştiriyor. bu bölümde yazılım ve hizmet ihracatının inceliklerin, yükümlülüklerini, avantajlarını anlatıyorum.

nedir?


bir ülkede üretilen hizmet ürünlerinin yabancı ülkelere döviz karşılığında satılmasıdır. bir ticari faaliyetin ihracat sayılabilmesi için alıcı kişi ya da kuruma ait adresin yurt dışında olması ve ödemenin yurt dışından gelmesi gereklidir.

ülkemizde yazılım ihracatçıları için herhangi bir oda ya da birlik yoktur. dış ticaret mevzuatlarında hizmet i̇hracatı diye geçer. 2018 yılında hizmet i̇hracatçıları birliği kurulmuş ve yazılım ihracatçılarına verilen devlet destekleri ve farklı faaliyetler bu birliğe aktarılmıştır.

neleri kapsar?


bugünün dünya’sında hizmet ihracatı yapmanıza olanak sağlayan birçok platform mevcut.

örnek verecek olursak;

  • yurt dışındaki şirketlere tasarım geliştiren tasarımcılar ya da tasarım stüdyoları,
  • google play, app store gibi uygulama mağazalarına mobil uygulama geliştiren kişi ve şirketler,
  • themeforest, codecanyon gibi platformlara arayüz tasarımı, web sitesi, mobil uygulama yazılımı yükleyip satış yapan kişi ve ekipler,
  • audiojungle üzerinden müzik ve ses dosyası satışı yapan profesyonel müzik üreticileri,
  • yurt dışındaki şirketlere herhangi bir konuda danışmanlık veren tüm kişi ve şirketler,
  • yaptığı illustrasyonları etsy gibi platformlar üzerinden satan illustratorler

hizmet ihracatçıları için ilk akla gelen örnekler olabilir.

vergisel yükümlülük ve avantajlar


ülkemizdeki kanunlar gereği herhangi bir yerden gelir elde eden kişi gelir vergisi ödemek zorundadır. bu nedenle, hizmet ihracatı yapıp gelir elde ederseniz bunun karışılığında fatura kesmek ve vergi ödemek zorundasınız.

devlet, hizmet ihracatçılarını desteklemek amacıyla birtakım vergisel avantajlar sunuyor. bunların en başında gelen hizmet ihracatı için kesilen faturalarda %0 kdv uygulanıyor olması. böylece hizmet ihracatı yapan şirketler %18’lik kdv’den muaf tutuluyor.

ayrıca kurumlar vergisi üzerinde de çok önemli bir indirim söz konusu. yurt dışından mimarlık, mühendislik, tasarım, yazılım gibi hizmetler üzerinden elde edilen gelirin kurumlar vergisinde %50 indirim yapılır. yani şirketler için %20 olan kurumlar vergisi, hizmet ihracatçıları için %10’dur.

hizmet ihracatçıları için devlet tarafından yürütülen en kapsamlı teşvik ‘döviz kazandırıcı hizmet ticaretinin desteklenmesi’dir. mevzuatlara göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

yeni başlayacaklar i̇çin kısa bilgiler


  • hizmet ihracatlarında herhangi bir gümrük süreci yoktur.
  • hizmet ihracatı kapsamında elde edilen gelirler için fatura kesme sürecinde bir farklılık yoktur. alıcı adına yurt dışındaki kişi ya da kurumu yazmanız yeterli olacaktır.
  • dövizle ödeme alanlar için bankalardaki komisyon tutarlarına dikkat etmek ve hesaba katmak gerekir.
  • muhasebecinizle süreci paylaşmanızı ve istisna ve indirimler hakkında detaylı bir ön bilgi almanızda fayda olur.
Scroll to top