bölüm 1: melek yatırımcı nedir?

Birçok girişimci Dünya’yı değiştirecek bir fikri olduğundan fakat başlamak için gereken parayı toparlayamadığından dert yanar. İşte bu derde derman olan kişi: Melek Yatırımcı

Erken aşama girişimlere, yüksek risk ve yüksek büyüme potansiyelini göz önüne alarak yatırım yapan kişiye Melek Yatırımcı denir.

Uzun yıllar önce, New York’un ünlü Broadway tiyatrolarının açık kalması ve daha çok oyun sahnelemesi için bağış yapılan kişilere “Angel” yani melek denirdi. 1978 yılında, New Hampshire üniversitesinde profesör olan William Wetzel Amerika’daki girişimlerin işe başlamak için ihtiyaç duydukları tohum yatırımı nasıl bulduklarına dair bir araştırma yaptı. Araştırma raporunda, girişim firmalarına tohum yatırımı yapan bu kişilere “Angel Investor”, melek yatırımcı ünvanını verdi. Ünvan, Amerika’daki yatırımcı ve girişimciler tarafından benimsendi ve tüm Dünya’da kullanılmaya başlandı.

Melek yatırımcıların neredeyse tamamı, kendi kişisel fonundan ayırdıkları bütçelerle yatırım yaparlar. Bu sebeple, yatırım yaptıkları girişimlerde aktif rol alırlar. İstihdamdan pazarlamaya, stok yönetiminden ve satışa kadar birçok kararın alınmasında girişime yol gösterebilir, sahip oldukları kişisel bağlantıları girişimle paylaşabilirler.

Melek yatırımcıların şirketten aldıkları hisse oranı genellikle %20 ile %40 arasındadır. Literatürde, Tohum, Erken, Büyüme ve Geç olmak üzere 4 farklı aşamadaki girişimlere yatırım yaparlar.

Amerika’daki melek yatırım tutarları 50 bin dolar ile 200 bin dolar arasındadır. Yine Amerika’da, birçok avukat, doktor, bankacı ve farklı meslek gruplarındaki birçok profesyonel melek yatırımcılık yapmaktadır. Statistic Brain araştırma enstitüsüne göre 2015 yılında Amerika’da yapılan toplam melek yatırım tutarı 24.1 milyar dolardır.

Ülkemizde melek yatırımcılar, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından faaliyete alınan Bireysel Katılım Sermaye Sistemi(kısaca BKS)tarafından lisanslanmaktadır. Müsteşarlık tarafından yayınlanan son rapora göre Türkiye’de 2017 sonu itibari ile 445 lisanslı melek yatırımcı vardır. Yine aynı rapora göre 2017 yılında yapılan melek yatırım tutarı 5.67 milyon liradır.

Melek yatırımcı arayan kişiler için en etkili yöntem, melek yatırıcıların katıldığı etkinlere gitmek ve onlarla yüzyüze tanışma imkanı oluşturmaktır. Ayrıca, faaliyetteki gösteren birçok melek yatırım ağına da internet üzerinden ulaşabilirler.

Scroll to top